Badanie pisma

Badanie pisma w psychologii

Grafologia kojarzy się nam w większości z badaniem pisma do celów sądowych, śledczych, policyjnych ogółem. Porównywanie podpisów, sprawdzanie autentyczności pism, badanie pisma ręcznego- to ich dziedzina. Grafologia nie jest jednakowoż stosowana tylko w kryminalistyce, ale również w psychologii. Tak, w psychologii! Badanie pisma potrafi nam wiele powiedzieć na temat tego, który go sporządził.

Badanie pisma jest dość ściśle połączone oraz zależne od psychologii.

Badanie pismaBiegły grafolog bada związek między charakterem pisma, a cechami osobowościowymi badanego. Ważne są wielkość pisma, jego nachylenie, nacisk długopisu lub ołówka, odstępy (między literami, wyrazami, wierszami, odstępy od marginesów). Co mówi o nas nasz charakter pisma? Równe litery w równych odstępach charakteryzują osobę zdyscyplinowaną i dokładną, małe litery to osoba skryta i nieśmiała, litery pochylone w prawo mogą oznaczać osobę o cechach przywódczych, natomiast pochylone e lewo osobę, które lubi stawiać się w opozycji do otoczenia, podkreślać swoją oryginalność i wyjątkowość, małe odstępy między wyrazami stawiają osoby lubiące być w towarzystwie i skore do pomocy, duże odstępy robią osoby skryte samotne,duże litery częściej stawiają mężczyźni niż kobiety, litery pełne zawijasów oraz ,,i” z okrągłą kropeczkę stawiają osoby kreatywne o artystycznej duszy. Co mówi o nas nasz podpis? Duży, wyraźny podpis stawiają osoby ważne lub chcąc za takie uchodzić, które wyrobiły sobie nazwisko w swojej branży, podpis nieczytelny, często z wyraźną tylko pierwszą literą, a reszta w formie szlaczka pokazuje osobę tajemniczą, skrytą, ceniącą swoja prywatność i anonimowość. Grafologia i psychologia to nie tylko badanie pisma, ale również innych ,,okołotekstowych” rzeczy np. szlaczki, rysunki, kształty rysowane na marginesach.

Kwiatki, serduszka, urocze zwierzątka rysują romantycy, kształty geometryczne umysły ścisłe, delikatna kreska- osoba cicha i wrażliwa, mocna kreska- osoba śmiałą, pewna siebie. Mimo obecności ośrodków akademickich zajmujących się badaniem pisma zastosowanie grafologii w psychologii jest jednakowoż szeroko krytykowane. Niektórzy twierdzą, ze jest to pseudonauka, nie ma żadnych badań na temat skuteczności takich praktyk, nie należy poświęcać jej uwagi, ale ocena należy do każdego z nas.