Bezpieczeństwo na drodze

Remonty tarasów od fachowców

Bezpieczeństwo na drodze

Dobrze oświetlona droga sprawia, że uczestnicy ruchu drogowego są dużo bezpieczniejsi, ponieważ są lepiej widoczni dla innych oraz sami więcej widzą. Standardowe rozmieszczenie latarni ulicznych na terenie zabudowanych odbywa się co około pięćdziesiąt metrów, więc obręby drogi, które jest w stanie oświetlić jedna latarnia, nakłada się na drugi.

Dobrze oświetlona droga

oświetlenie drógObecnie najpopularniejszym rodzajem oświetlenia dróg jest oświetlenie tradycyjne o barwie żółtej. Sprawdza się ono już od kilkudziesięciu lat, jednak pojawił się ostatnimi czasy nowy system oświetlenia dróg, a mianowicie oświetlenie ledowe. Dlaczego jest ono lepsze? Już tłumaczę. Oświetlenie dróg ledami jest po pierwsze dużo tańsze, oszczędności oscylują około sześćdziesięciu procent. Drugą rzeczą, która daje dużą przewagę oświetleniu led nad tradycyjnym oświetleniem jest jego wydajność, która jest duża większa. Droga z takim rodzajem światła jest dużo lepiej oświetlona, a co za tym idzie bezpieczniejsza. Zimna barwa światła daje złudzenie światła słonecznego, przez co wzrok kierowców dużo lepiej funkcjonuje. Ostatnim czynnikiem wpływającym na to, że oświetlenie ledowe jest dużo lepsze, jest jego żywotność, ponieważ są one w stanie świecić nawet o czterdzieści procent dłużej od zwykłego oświetlenia, oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, mróz i wysoką temperaturę.

Ten rodzaj oświetlenia stopniowo wprowadzany jest w niektórych miastach Europy, na razie jest to robione bardziej w formie testów, czy coś takiego może się sprawdzać w ruchu drogowym i póki co radzi sobie lepiej, niż było przewidywane. Miasto, które zdecydowało się na montaż takich latarni na swoim terenie, po pierwsze zużywa dużo mniej energii, a po drugie ma bardzo dobrze oświetlone ulice, przez co są dużo bezpieczniejsze, ponieważ wszystko widać jak w ciągu dnia.