Dbanie o parkiet z pomocą oleju OSMO

Olejowanie parkietu czy – ogólnie rzecz biorąc – drewnianej podłogi przeżywa ostatnio swój renesans. Po latach zachłyśnięcia się lakierami, wiele osób sięga znów po tradycyjne techniki zabezpieczania i pielęgnacji drewna oraz nadawania mu ładnego i odpowiedniego do użytku wyglądu. Lakier ma oczywiście niewątpliwe zalety, ale olej w pewnych kwestiach zdecydowanie zwycięża. 

Czy oleje do drewna mają wysokie ceny? 

olej osmo w dobrej cenieDrewno po uformowaniu z niego desek lub klepek,  oczyszczeniu i wyheblowaniu, może już tworzyć podłogę. Po odpowiednim ułożeniu należy wybrać sposób jego konserwacji i przygotowania do użytku, bowiem będzie on warunkował dalsze z nim postępowanie. Jeśli wybierze się olejowanie, to oprócz usuwania kurzu i zabrudzeń, podłogę co pewien czas trzeba będzie odpowiednio pastować i polerować. W przypadku lakierowania, okresowe sprzątanie uzupełnia się nałożeniem specjalnego środka, który pozostawia się do wyschnięcia. Podłogi lakierowanej nie froteruje się. Olejowanie podłogi jest sposobem bardziej przyjaznym środowisku, ponieważ środki do tego typu pielęgnacji tworzone są na bazie naturalnych składników. Dla wielu jest to bardzo istotna, a nawet decydująca kwestia. Co więcej, można dostać nawet olej OSMO w dobrej cenie, a jest to jedna z wiodących marek w dziedzinie produktów do pielęgnacji drewna. Mówi się czasem, ze ten sposób jest kosztowny, ale nie jest to do końca prawda. Wszytko zależy od wyboru produktów – równie dobrze można zainwestować w bardzo drogie lakiery. 

Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że bardziej ekologiczny sposób dbania o drewniane podłogi nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Warto dodać, że po użyciu oleju OSMO drewno ma bardziej naturalny wygląd i jest miłe w dotyku, natomiast pożądany stopień połysku można mu nadać za pomocą specjalnych wosków. Jest to kolejny etap prac po nałożeniu oleju.