Dekoracja domu w stylu prowansalskim

Remonty tarasów od fachowców

lustra dekoracyjne

Dekoracja domu w stylu prowansalskim

Chcąc zaaranżować wnętrze w stylu prowansalskim, musimy przede wszystkim scharakteryzować najpierw ten styl. Warto wiedzieć, że wywodzi się on z francuskiej Prowansji, historycznej krainy usytuowanej w południowo-wschodniej części Francji, tuż przy Morzu Śródziemnym.

Lustra dekoracyjne – odrobina smaku w aranżacji na styl prowansalski

lustra dekoracyjneKolorystyka dominująca w tym stylu to przede wszystkim biel i lawenda, poza tym na ścianach często gości oliwkowa zieleń, odcienie żółci i błękit. Poza tym, dominujący jest tutaj motyw natury, a zwłaszcza lawenda, winorośl, kwiaty polne. Na ścianach lub podłodze często gości kamień, a meble wykonuje się z naturalnego drewna. Idealnie sprawdzą się tutaj postarzałe meble shabby chic. Ich jasny odcień, a także naturalność, dobrze będzie komponować się z dodatkami w stylu retro, odgrywającymi główną rolę w charakteryzacji wnętrza. Przede wszystkim są to wyroby ceramiczne, wazony, doniczki, poza tym sypialnia czy łazienka w stylu prowansalskim nie może obejść się bez koszyków wiklinowych wyściełanych materiałem z kwiatowym wzorem. Ściany powinny natomiast zdobić lustra dekoracyjne. Ważną rolę odgrywają także lampy w stylu prowansalskim. Zwykle żeliwne żyrandole i klinkiety, a do sypialni lampki nocne z abażurem i ceramiczną stopką przyozdobione motywem kwiatowym.

Wnętrze upozorowane na styl prowansalski musi przypominać przede wszystkim sielską wieś, być przytulne, domowe. Pełne ciepłych materiałów jak drewno czy kreton – ozdobna tkanina. Nie można zapomnieć również o różnych dodatkach typu zasłony, poduszki, koszyczki wiklinowe, ceramiczne wyroby.