Do czego służy pompogruszka?

Obecnie każda gałąź przemysłu prężnie się rozwija. Szczególnie budownictwo potrzebuje sprawnych, wysokiej jakości maszyn i urządzeń, aby tworzyć wytrzymałe i trwałe konstrukcje. Rozwój deweloperki wpływa na firmy budowlane, które stawiają na nowoczesne rozwiązania i dobre materiały.

Zastosowanie i charakterystyka pomp do betonu

pompogruszka do betonuNa placach budowy wykorzystuje się rozmaite sprzęty wielkogabarytowe oraz urządzenia, które mają za zadanie usprawniać pracę fachowców. Jednym z nich jest pompogruszka do betonu. W nomenklaturze budowlanej tę maszynę określa się jako połączenie betonomieszarki i pompy do betonu. Zabudowana jest na podwoziu samochodu ciężarowego. Mieszalniki stosowane w pompogruszkach mają przeważnie od 7 do 9 metrów sześciennych pojemności. Wysięgnik posiada z kolei 3 lub 4 ramiona umieszczone po prawej stronie maszyny. Żeby spełnić polskie regulacje co do nacisków na oś i dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, pompogruszka może maksymalnie przewieźć około 3 metrów sześciennych betonu. Wydajność tej maszyny to z kolei od 50 do 80 metrów na godzinę pracy. Takie połączenie betoniarki i pompy do betonu stanowi rozwiązanie dla tradycyjnych betonomieszarek, które nie są wystarczająco efektywne. Dodatkowym atutem tej maszyny jest możliwość transportu materiału. Uniwersalność pozwala na wielofunkcyjne wykorzystanie w każdych warunkach i na dużych odległościach, dlatego że firmy budowlane zazwyczaj nie mają na podstawowym wyposażeniu takiego ciężkiego sprzętu i wypożyczają je z zakładów betoniarskich.

Do potrzeb konkretnego projektu używa się nowoczesnej technologii. Betoniarka jest podstawowym sprzętem na budowie, jednak jej wydajność jest ograniczona. Dlatego powstały pompogruszki, aby odciążyć tradycyjne betonomieszarki.