Elementy wykończeniowe tarasu drewnianego

Ładnie wyglądający taras to marzenie wielu z nas. Ci, którzy jednak zabierają się za to samemu, bez większego doświadczenia, często nie są zadowoleni z efektów. Powodem tego jest brak stosowania elementów wykończeniowych, które idealnie dopinają całość efektu drewnianego tarasu. Dla większości taras to tylko legary i deski, a to błąd.

Listwy wykończeniowe do desek tarasowych

listwa wykończeniowa do deski tarasowejJak zbudować drewniany taras to wie praktycznie każdy majsterkowicz. Jak jednak go wykończyć, to już raczej wiedzą tylko specjaliści. Każdy, kto sam buduje taras zamawia zazwyczaj drewno pod legary i deski tarasowe, zapominając o wykończeniu. Tak zbudowanemu tarasowi zawsze czegoś brakuje, a chodzi tutaj właśnie o detale. Największym problemem są łączenia pomiędzy deskami tarasowymi, a także pomiędzy deskami a elewacją, gdyż często pozostają puste, odsłaniając do tego nierówno przycięte deski. Do osłonięcia takich miejsc przyda się listwa wykończeniowa do deski tarasowej, którą mocuje się po ułożeniu desek. Taka listwa osłania łączenia, przez co nie widać jest niedoskonałości, które powstały podczas budowy tarasu. Takich miejsc będzie wiele, musimy tylko się dobrze przyjrzeć temu co wykonaliśmy. Nierówno przycięte deski nie będą się dobrze łączyły, pozostawiając szczelinę. Najlepiej jest więc je przykryć za pomocą listwy osłonowej, która bardzo dobrze sprawdzi się także do osłony progów wejściowych, gdzie występuje podobny problem co przy łączeniu nierówno przyciętych listew.

Gotowe listwy można kupić wraz z deskami tarasowymi, pamiętając o tym, że powinny być w takim samym kolorze. Dzięki temu będą się zlewać z całą resztą tarasu, idealnie maskując niedokładności, które zrobiliśmy. Gdyby miały inny kolor to efekt byłby wręcz odwrotny, chyba, że to jest naszym zamierzeniem, co w niektórych sytuacjach ma także swoje uzasadnienie.