aparat słuchowy

Jak przeciwdziałać utracie słuchu?

Dziś wiele osób cierpi na niedosłuch lub jest całkowicie niesłyszących. Istnieje dla nich szereg udogodnień takich jak specjalne audycje telewizyjne czy szkoły. Jednak żadne z nich nie podnosi tak komfortu ich życia jak aparat słuchowy. Jest to urządzenie przeznaczone do wzmacniania dźwięków.

aparat słuchowyMaja one postać układów elektronicznych złożonych z mikrofony, wzmacniacza i słuchawki, których nie wielki rozmiar pozwala na umieszczenie ich w małżowinie uszne. Jest to niewątpliwie wygodne i praktyczne rozwiązanie. Współczesne aparaty nie tylko zwyczajnie wzmacniają dziki, ale potrafią także je izolować co pozwala na wydzielenie na przykład dzięków mowy ludzkiej i ich wzmocnienie przy jednoczesnym wyciszeniu sąsiadujących z nimi szumów i hałasów. Ma to ogromne znaczenia dla komfortu osoby posługującej się aparatem słuchowym. Ich nabycie obecnie nie jest już takim problemem jak kiedyś, w dużej mierze wynika to z faktu, że produkcja aparaty słuchowe odbywa się także w Polsce. Znajduje się tu kilka firm zajmujących się tego rodzaju produkcją, a co ważne jakoś rodzimych produktów jest bardzo wysoka. Co ważne sprzęt tego rodzaju jest refundowany, więc korzystać z niego może praktycznie każdy u kogo lekarz zdiagnozował taką potrzebę. Stosując tego rodzaj aparatu można nie tylko ułatwić sobie życie, ale także osobom z nami przebywającymi. Ułatwia on niewątpliwie komunikacje zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z osobami nie znającymi języka migowego. Wówczas jedynym sposobem porozumienia pozostaje pismo, które w niektórych warunkach może okazać się bardzo kłopotliwe.

Ostatecznie nie zawsze jadąc autobusem i chcąc się kogoś zapytać o drogę lub właściwy przystanek mamy pod ręka kartkę i nie zawsze też osoba nie słysząca potrafi czytać z ruchu warg tak by bez trudu odczytać odpowiedź na swoje pytanie.