Kiedy powinno się wymienić filtr do wentylacji

Remonty tarasów od fachowców

Kiedy powinno się wymienić filtr do wentylacji

Domy, biurowce, fabryki i samochody – niemal każda zamknięta przestrzeń w dzisiejszych czasach jest wyposażona w wentylację. Nie ma w tym niczego dziwnego – prawda jest taka, że bez niej w którymś momencie mogłoby zabraknąć tlenu albo czystego powietrza.

Najwyższy czas na wymianę filtra do wentylacji

filtry do wentylacjiWarto wiedzieć jedną rzecz – założenie i włączanie wentylacji to nie wszystko co trzeba robić, by powietrze było czyste. Prawda jest taka, że istnieją dodatkowo filtry do wentylacji, które co jakiś czas trzeba wymienić. Określenie dokładnych ram czasowych, w ciągu których trzeba to zrobić nie jest jednak niczym prostym. Wiele zależy od różnych czynników, między innymi tego, w jakim dokładnie miejscu znajduje się dany budynek. Jeśli jest to na przykład tartak, to filtr trzeba będzie wymieniać częściej niż w przypadku hotelu czy salonu samochodowego. Fabryki i inne miejsca, w których regularnie spotkać można się z pyłami czy dymem również będą w grupie miejsc, w których raczej nie ma co zbytnio zwlekać z wymianą filtra powietrza. Inaczej jednak sprawa ma się w firmach, które nie zajmują się niczym, co może pobrudzić komuś ręce i zatruć powietrze. Hotele, salony samochodowe, biura sprzedażowe czy banki – tam filtry powietrza mogą działać znacznie dłużej i zapewniać czyste powietrze. Nie inaczej będzie w przypadku domów, bloków i kamienic – tam również raczej filtry nie będą wymieniane często. Warto jednak mieć je na oku – niezależnie od rodzaju budynku raz na jakiś czas powinno się rzucić okiem na ich stan.

Filtr to bardzo ważna rzecz w systemie wentylacyjnym. Jeśli nie będziemy przywiązywać do tego odpowiedniej wagi to może okazać się, że nasza wentylacja nie działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli – zwłaszcza, że jego wymiana to z reguły bardzo tania sprawa.