Na co odporna jest stal chromowo-niklowa?

Remonty tarasów od fachowców

Na co odporna jest stal chromowo-niklowa?

Do najbardziej zróżnicowanych surowców bez wątpienia można zaliczyć stal. Surowiec ten jest podzielony na wiele różnych gatunków, które powstały w wyniku mieszania stali surowej z dodatkowymi składnikami chemicznymi. Powstałe w ten sposób nowe gatunki stali, mają zupełnie różne właściwości.

Cechy stali chromowo-niklowej

1.4305Tak jak wspomniano wcześniej, stal należy do najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie surowców. Jest to wynik dodawania do niej różnych składników chemicznych, które wpływają na zmianę jej właściwości. Przykładem może być tu stal, która powstała dzięki dodaniu związku chromu i niklu, czyli stal 1.4305. Jest to stal która jest niemal całkiem odporna na korozję, przez co zdecydowanie wyróżnia się na tle innych gatunków stali. Należy jednak pamiętać że ten gatunek stali jest bardzo podatny na korozję międzykrystaliczną, w związku z czym stosując ją w środowiskach kwaśnych i pozwalając na jej styczność z chlorem, narażamy elementy z tego gatunku stali na tak zwaną korozję szczelinową. Pomimo tego i biorąc pod uwagę dużą odporność tej stali na przetarcia, duże obciążenia mechaniczne i bardzo wysokie temperatury, ma ona bardzo wiele zastosowań. Głównie jest ona wykorzystywana do produkcji samochodów, maszyn, zarówno ich części mechanicznych jak i konstrukcji zewnętrznej. Dodatkowo to właśnie ta stal jest wykorzystywana do produkcji sprzętu elektronicznego, czy tez elementów wykorzystywanych podczas wytwarzania żywności. Z pewnością dużą zaletą tej stali jest jej stosunkowo duża podatność na różne rodzaje obróbki.

Stal jest wykorzystywana najczęściej w takich sytuacjach, gdzie, ze względu na trudne warunki środowiskowe, nie poradziłyby sobie inne rodzaje surowców. Najbardziej jest to widoczne w produkcji maszyn, czy w zastosowaniach przemysłowych, gdzie stal nie mogłaby być zastąpiona przez inne surowce.