Nawożenie pól uprawnych przy pomocy rozrzutników

Remonty tarasów od fachowców

Nawożenie pól uprawnych przy pomocy rozrzutników

Nawożenie pól uprawnych jest bardzo ważne, bo w ten sposób można dostarczać roślinom niezbędnych składników odżywczych. Jednym z najlepszych nawozów jest obornik. Zawiera on wszystko to, co jest potrzebne roślinom. Obornik nie stanowi niebezpieczeństwa ani dla roślin, ani dla człowieka.

Rozrzutniki, czyli maszyny rozprowadzające obornik po polu

rozrzutniki do obornikaObornik pozyskiwany jest od zwierząt gospodarskich. Trudno byłoby jednak rozładowywać obornik ręcznie na obszarze całego pola uprawnego. Do tego służą specjalne maszyny, których zadaniem jest rozrzucanie obornika po polu. Bez wątpienia trudno wprowadzać jakiekolwiek nowości w takich maszynach, ale okazuje się, że firmy zagraniczne mają już do zaoferowania znacznie lepsze rozrzutniki do obornika – już dziś można je kupić u wielu polskich dystrybutorów. W rozrzutnikach niezwykle ważny jest układ jezdny. Nie da się ukryć, że obciążenie i przebiegi rozrzutników są bardzo duże. Dlatego tak ważne jest, by układ jezdny rozrzutnika był całkowicie sprawny. Najnowsze konstrukcje są bardziej zaawansowane technologicznie. Tutaj zmniejsza się przede wszystkim liczbę osi. Obecnie na rynku pojawiają się rozrzutniki, które posiadają pojedynczą oś. Ta jest przytwierdzona do kół rozrzutnika. Jeszcze nie tak dawno temu popularne były rozrzutniki w typie tandem – te odchodzą obecnie do lamusa. Koła rozrzutników powinny posiadać dużą średnicę.

Ważne jest też to, by na oponach kół znajdował się specjalny bieżnik rolniczy. Dzięki większym kołom zapotrzebowanie na moc jest znacznie mniejsze. Wynika to z faktu, że opory toczenia są znacznie niższe. Oprócz tego duże koła w rozrzutnikach sprawiają, że znacznie łatwiej jest manewrować taką maszyną. Podczas skręcania nie dochodzi do spychania podłoża na bok, co ma miejsce w tradycyjnych rozrzutnikach w typie tandemowym.