lampy

Oświetlenie do jadalni i salonu

Rola oświetlenia we wnętrzach jest bardzo ważna. Za pomocą odpowiednio rozmieszczonych punktów światła można kształtować przestrzeń – ukrywać mankamenty mieszkania i uwypuklać jego zalety. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, światło jest jednym z ważniejszym elementów podczas urządzania mieszkania.
lampyJeżeli chodzi o jadalnie, to światło na pewno musi być ostre, główne zasady rozmieszczenia oświetlenia mówią o tym, żeby powieść lampę centralnie nad stołem. Oczywiście w tym wypadku bardzo ważne jest to, aby żyrandol posiadał regulację, gdyż nie może oślepiać. Najlepiej wybierać spośród oświetlenia, które przesuwa się w dół, dzięki temu można podkreślić również elementy dekoracyjne stołu. To dobry sposób szczególnie w przypadku posiadania kuchni połączonej z salonem, oświetlenie w tym wypadku będzie służyć wydzieleniu odpowiednich stref. Decydując się na montaż lampy nad stołem, trzeba pamiętać, że światło, które pada na blat musi tworzyć klimat bliskości. Dobrze sprawdzą się lampy kloszowe. Światło lampy powinno padać na całą szerokość stołu. Trzeba wziąć pod uwagę także kształt stołu – nad okrągłym stołem najlepiej sprawdzi się lampa z okrągłym kloszem, nad prostokątnym lub kwadratowym, lepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie kilku mniejszych żyrandoli. Praktyczne będzie zamontowanie ściemniacza zamiast tradycyjnego włącznika. Oświetlenie w salonie powinno mieć przynajmniej 2 źródła. Podstawa do lampy podłogowe. Jeżeli lubimy kwiaty, w doniczkach można umieścić lampy ogrodowe na energię słoneczną, w ten sposób otrzymamy dodatkowe światło dekoracyjne. Oczywiście nie można pominąć także oświetlenia dekoracyjnego, niektóre lampy podłogowe nowoczesne przybierają takie fantazyjne formy, że stanowią świetną ozdobę wnętrza.

Jeżeli dużo czytamy warto zaopatrzyć się też w lampy stołowe. W ostatnim czasie na popularności zyskały kinkiety, które będą dobrym rozwiązane, gdy chcemy oświetlić wnęki, półki albo obrazy na ścianie. Można też zdecydować się na sufity podwieszane albo efektowne reflektory.