Pług – to podstawowa maszyna rolnicza

Remonty tarasów od fachowców

Pług – to podstawowa maszyna rolnicza

Aby cokolwiek posadzić w ziemi, należy ją rozkopać. Jest to logiczne dlatego, że wszelkiego typu rośliny – także te uprawne – rosną w ziemi. Istnieją wprawdzie rośliny nie potrzebujące ziemi do wzrostu (np. orchidee) ale przecież ich nie uprawia się do spożycia, tylko do ozdoby. Są takim ewenementem przyrody.

Oranie pługiem przeprowadza się na wiosnę

lemiesz do pługaOranie zazwyczaj kojarzy się z wiosną. To właśnie wtedy każdy rolnik wyrusza w pole, aby przygotować je do siewu, lub sadzenia roślin, których plon będzie zbierał w późniejszym czasie. Zanim jednak rolnik wyjedzie w pole, musi odpowiednio przygotować swoje maszyny – w tym pługi. Pług kojarzy się bezpośrednio z rolnictwem, jednak już nie dla każdego tak oczywiste są lemiesze do pługów. Przed rozpoczęciem wiosennych prac warto zaopatrzyć się w odpowiedni lemiesz do pługa, ponieważ będziemy go wykorzystywać przez najbliższe miesiące. Pługi praktycznie są wykorzystywane przez cały sezon rolniczy. Na wiosnę się nim orze, w lecie wykonuje podorywki, a pod koniec lata, z początku jesieni, pługiem można pokładać bezpośrednio przed siewem ozimym. Dlatego lemiesze do pługów powinny być w jak najlepszym stanie, ponieważ są one – tak jakby – najważniejszą częścią wśród części do maszyn rolniczych. W historii ludzkości często można przeczytać o tym, jak w czasach pokoju miecze przekuwano na lemiesze, a w czasach wojny lemiesze na miecze. Były one wykorzystywane w wielu pracach i dlatego lemiesz jest bardzo potrzebnym przedmiotem.

Oranie – to podstawowa praca w polu. Taką pracę rolnicy zaczynają zaraz wczesną wiosną, a kończą późną jesienią. Pług praktycznie nie jest chowany przez cały rok. Często i w zimie leży gdzieś tam pod stodołą. Ale dobry rolnik dba zarówno o pług, jak i inne maszyny rolnicze.