Interesowałem się medycyną przyczyny ale zawsze skupiałem się przede wszystkim na kwestiach związanych z funkcjonowaniem Łódzkiego organizmu, poszczególnych organów ewentualnie chorobami, ich symptomami i podobnymi zagadnieniami. Teraz jednak wiem, że realizowanie się jako lekarz lub inny specjalista z zakresu medycyny wymaga szerszego podejścia. Także ubezpieczenia podmiotów leczniczych medycznych mają znaczenie.
Jak podmiot leczniczy może wybrać ubezpieczenie?
Z obowiązujących aktualnie przepisów w przypadku prowadzenia prywatnej lub grupowej działalności leczniczo-medycznej wynika, że obowiązkowe jest minimum ubezpieczenie na określonych warunkach. Ma to chronić interesy pacjenta i gwarantować, w przypadku błędu medycznego i należnego się z tego tytułu odszkodowania zostanie ono wypłacone bez względu na sytuację finansową konkretnego podmiotu medycznego. Obowiązkowe ubezpieczenie dla podmiotów leczniczych w tym kontekście zapewnia rzeczywiście spokój. W tym kontekście jest to dobre rozwiązanie. W przepisach znajdują się także regulacje dotyczące tego jakie są minimalne kwoty które mogą być podane w umowach ubezpieczeniowych dla podmiotów leczniczych jako maksymalny wypłacone poszkodowanemu pacjentowi. Kolejno są to w przypadku pojedynczego zdarzenia 75 000 euro oczywiście odpowiednio przewalutowane na naszą złotówkę. 300 000 euro dla większej liczby takich zdarzeń. Zwykle ewentualne większe kwoty wynikające z błędów lekarze czy też mówiąc szerzej podmioty lecznicze, ponieważ takie ubezpieczenia dotyczą również fizjoterapeutów muszą już pokrywać tak zwanej własnej kieszeni.
Nie oznacza to jednak, że pod warunkiem dokonania odpowiedniego wyboru ubezpieczenia podmiotu leczniczego nie można na przykład w tym zakresie rozszerzyć. Tym bardziej że właśnie maksymalne kwoty wpływają na wysokość składki tego ubezpieczenia. Poprzez ubezpieczenie podmiot leczniczy pomimo tego, że jest ono obowiązkiem wynikającym z prawa podnosi swoją wiarygodność.