Podstawowe artykuły ochronne w opiece medycznej

Opieka zdrowotna wiąże się z dużym narażeniem pracowników służby zdrowia na szkodliwe czynniki biologiczne. Ich skala jest bardzo duża, więc personel medyczny, w celu zachowania własnego zdrowia oraz higieny na odpowiednim poziomie musi stosować odzież ochronną oraz wysokiej jakości rękawiczki.

Rodzaje oraz przeznaczenie rękawic medycznych

rękawice medycznePracownicy służby zdrowia, lekarze, pielęgniarki, laboranci na co dzień stykają się z zagrożeniami, jakie niosą ze sobą bezpośrednie kontakty z pacjentami lub próbkami przeznaczonymi do badań. Muszą liczyć się również z tym, że materiały biologiczne, oddawane do analizy nie mogą zostać w żaden sposób skażone, ponieważ wyniki będą niemiarodajne. W związku z tym w codziennej pracy muszą być przez nich stosowane rękawice medyczne. Najbardziej popularne są rękawiczki lateksowe. Zapewniają one bardzo dobrą ochronę. Stosuje się je w czasie badań, zabiegów terapeutycznych, prac z materiałem zakaźnym itp.. Osoby uczulone na lateks mogą skorzystać z rękawic nitrylowych, winylowych lub neoprenowych. Obok materiału użytego do produkcji, rękawiczki medyczne różnią się grubością oraz trwałością, a także przeznaczeniem. Przykład stanowią rękawice chirurgiczne – są one jałowe, idealnie dopasowują się do anatomicznego kształtu dłoni, są również zróżnicowane na prawą i lewą rękę. Natomiast rękawice diagnostyczne charakteryzują się uniwersalnym kształtem oraz łatwością w nakładaniu. Sprawdzają się w badaniach lekarskich, diagnostycznych oraz laboratoryjnych.

Rękawice medyczne zapewniają ochronę nie tylko pracownikom służby zdrowia, ale są przydatne wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z niebezpiecznym materiałem biologicznym. Jako przykład mogą nam posłużyć gabinety kosmetyczne, salony tatuażu, jak również branża spożywcza.