Powietrzne pompy ciepła

Obecnie na rynku występują dwa główne rodzaje pomp ciepła, nie licząc licznych hybrydowych odmian. Pompy gruntowe i powietrzne. Obydwa rodzaje gwarantują nam ekologiczne źródło energii, które jest w stanie zastąpić nam tradycyjne ogrzewanie na paliwo stałe takie jak kotły węglowe i te opalane olejem grzewczym lub gazem.

Zasada działania powietrznej pompy ciepła

jak działa pompa ciepła powietrznaJak już wspomniałem dwa rodzaje pomp ciepła, działają na zupełnie innej zasadzie. Pompa gruntowa korzysta z energii cieplnej zgromadzonej na pewnej głębokości, pod powierzchnią ziemi. Aby móc korzystać z tego rodzaju pompy, to należy najpierw przeprowadzić odpowiednie odwierty, które zamontują instalację na tej właśnie głębokości. Tańsza powietrzna pompa ciepła działa zupełnie inaczej. Na pytanie jak działa pompa ciepła powietrzna możemy sobie odpowiedzieć porównując tą pompę do działania zwykłego klimatyzatora. Dzięki energii uzyskanej poprzez zmianę skupienia gazu w parowniki i skraplaczu możemy uzyskujemy podwyższenie temperatury wokół urządzeń, gdzie występuje taki stan rzeczy. Tą energię możemy przetransportować dalej i użyć jej do ogrzewania pomieszczeń. Tak, w skrócie działa właśnie powietrzna pompa ciepła i jej podrodzaje. Jest to pompa dość wydajna, gdyż z jednego kilowata energii elektrycznej jest w stanie wygenerować trzy kilowaty energii cieplnej. Ta energie jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń. To się po prostu bardzo opłaca.

Jak już zapewne wszyscy zauważyli, pompa powietrzna zużywa energię elektryczną, a co za tym idzie generuje koszty prądu. Aby ograniczyć te koszty, albo je całkowicie zniwelować, można zastosować panele fotowoltaiczne, które będą nam ten prąd generowały. Taki duet powietrznej pompy ciepła i paneli tworzy doskonałą inwestycje na przyszłe lata użytkowania danej nieruchomości.