Silosy paszowe – bardzo przydatne

Remonty tarasów od fachowców

budynki inwentarskie

Silosy paszowe – bardzo przydatne

Ostatnio wraz z moim rokiem, miałam przyjemność udać się na wycieczkę do zakładu hodowli trzody chlewnej. Studiuję zootechnikę na jednej z warszawskich uczelni w związku z czym nie ukrywam bardzo interesowało mnie by z bliska móc przyjrzeć się takiemu zakładowi oraz stosowanej tam technologii.

Silosy paszowe to duże udogodnienie

budynki inwentarskie

Najbardziej interesowało mnie jakie rozwiązanie przedsiębiorstwo zastosowało do karmienia zwierząt. Przecież wiadomo, że mając setki sztuk, pracownicy nie napełniają ręcznie każdego z koryt. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od magazynu, w którym przechowuje się pasze. Stanowią go silosy paszowe, zbudowane z blach ze stali nierdzewnej. Dzięki wbudowaniu okien, możliwa jest łatwa i szybka kontrola stanu silosu. Podobne rozwiązanie zastosowano w budynku inwentarskim w drzwiach. Wszystkie drzwi inwentarskie miały okna, tak aby można było szybko skontrolować co dzieje się w pomieszczeniu bez konieczności każdorazowego wchodzenia. Pasza z silosu dostarczana była do budynku za pomocą paszociągu. Nas przewodnik dokładnie wytłumaczył nam jak on działa. Paszociąg składa się z systemu rur łączącego silosy z budynkiem inwentarskim, tam zaś łączy się on z automatami paszowymi, które dozują odpowiednią porcję pożywienia do koryt. Całkowita automatyzacja, bez konieczności jakiejkolwiek pracy fizycznej. W dodatku takie rozwiązania pozwala na karmienie wszystkich zwierząt jednocześnie. Następnie przeszliśmy do tuczarni, aby obejrzeć pozostałe wyposażenie budynków inwentarskich, zastosowane w przedsiębiorstwie. Z racji, że mam rodzinę na wsi, wyobrażałam sobie, że kojce będą tworzyły grodzenia wykonane z metalowych prętów. Jakże się zdziwiłam, gdy ujrzałam plastikowe profile. Ponoć znacznie łatwiej jest je czyścić niż te tradycyjne. Dodatkowo w utrzymaniu higieny pomagają ruszta betonowe.

Dzięki ich otworom, odchody wraz z wodą pozostałą po czyszczeniu kojców spływają do kanalizacji, skąd za pomocą systemu odprowadzającego gnojownicę zostaje ona opróżniona. Była to naprawdę ciekawa wycieczka i fajnie było zobaczyć całą automatykę o której się tyle mówi na zajęciach na własne oczy.

Wiele fajnych rozwiązań na karmienie trzody chlewnej i innych zwierząt gospodarskich można znaleźć na – www.polfarmer.com