Zabezpieczanie balkonu przed wodą

Woda ma bardzo zgubne działanie jeśli chodzi o budownictwo. Ma negatywny wpływa na każdy element technologiczny jak i materiały budowalne. Dlatego bardzo ważne jest to aby poszczególne elementy zabezpieczać przed nią. Dotyczy to przede wszystkim elementów zewnętrznych obiektów budowalnych.

Czy okapniki na balkon to dobry pomysł?

okapniki balkonoweDo takich elementów konstrukcyjnych można na pewno zaliczyć balkony. Są to elementy konstrukcji budynków, które wystają na zewnątrz, a wiec jak najbardziej są narażone na działalnie szkodliwe wody, a co z tym idzie i korozji. Dlatego już na etapie projektowania należy dobierać materiały, tak aby zabezpieczały one balkon przed zgubnym działaniem wody. Do takich materiałów na pewno można zaliczyć okapniki balkonowe. Są to materiały, które montuje się na brzegach, krawędziach balkonu, tak, aby woda opadowa nie działała na bok, jak i na spód elementu konstrukcyjnego, jakim jest balkon. Takie okapniki balkonowe mają także funkcjonalny wpływ na otoczenia, gdyż dzięki nim łatwiejsza jest możliwość odprowadzania wody opadowej do rynien.  Także dzięki takim okapnikom na balkonie woda nie dostaje się do poszczególnych warstw materiałowych z jakich został wykonać balkon. Jest to ważne, szczególnie, aby woda nie dostała się do warstwy izolacyjnej. Dlatego oprócz okapników balkonowych również zakłada się folie, których zadaniem jest izolacja przed wodą warstw konstrukcyjnych balkonu.

Jednak warto dodać również na koniec, że takie okapniki na balkon są także dobrym elementem dekoracyjnym jeśli chodzi o wykończenie balkonu. Najczęściej są one wykonywane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu wyglądają solidnie i naprawdę ładnie się prezentują na balkonowych krawędziach. Więc jak widać takie okapniki to nie tylko funkcjonalność, ale także element dekoracyjny elementów konstrukcyjnych jakimi są balkony.